donate button
youtube
twitter
facebook

כשנמות יקברו אותנו בחוף הים

1/01/2008

נהריה קוברת את מתיה בחוף הים ויוצרת מפגע סביבתי קשה תוך כדי פגיעה קשה בכבוד המתים.

עמותת 'אדם טבע ודין' יחד עם העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה, עתרה ב-17 לחודש ספטמבר 2007  לבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה, בטענה כי עיריית נהרייה פוגעת בחוף ימה של העיר, בזכות הציבור ליהנות ממנו ובכבוד המתים, כתוצאה מכך שהיא מאפשרת לבית הקברות להתרחב באופן בלתי חוקי אל עבר קו המים. בנוסף, הוגשה בקשה לצו ביניים לחייב את עיריית נהריה להפסיק ולקבור לכיוון מערב, לעבר קו המים.

מזה שבע שנים שלעיר נהריה אין פתרון למצוקת הקבורה הקיימת במחוזה. ראש עיריית נהריה ג'קי סבג בחר לפרוץ את תחום בית הקברות הממוקם על חוף ימה של נהריה עוד מהיווסדה, ולקבור את נפטרי העיר על החוף בסמוך לים, במקום לזרז פתרון תכנוני מושכל לנושא הקבורה בעיר.

הקבורה על החוף מהווה עבירה תכנונית וסביבתית חמורה בשל החריגה מתוכניות המתאר החלות בשטח וקיום פעולות אסורות בסמיכות כה גבוהה לקו המים, ובשל גזילת חוף הים מהציבור הרחב והפגיעה הבלתי הפיכה בחוף.

כבר בשנת 2000, כשהגישה עיריית נהריה בקשה לאישור שטח לקבורה מחוץ לשטח השיפוט של העיר, התברר כי השטח שהעיר נהריה מבקשת להפכו למקום קבורת נפטרי העיר, בעייתי במיוחד ובמימוש התוכנית כרוכים קשיים רבים, כגון: אי התאמת השטח בגלל קרבתו לקידוחי מי השתייה של הגליל המערבי – מעיינות כברי, לצד החשש כי תיווצר במקום בעיית תחבורה קשה ,כתוצאה מהעמסה על הכביש המחבר בין צומת כברי לאחיהוד, העמוס בלאו הכי, ונחשב ל"כביש דמים" בגלל תאונות דרכים קטלניות מרובות.

בעיות אלו ואחרות גרמו לעיכוב של שבע שנים במימוש הקמת בית עלמין חדש. כל אותו זמן לא אימצה עיריית נהריה פתרון אלטרנטיבי לקבורה, אלא בחרה לפלוש לשטח חוף הים בצורה בלתי חוקית. בתגובה לכך, הופעל לחץ מצד "אדם טבע ודין" ו"העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה" שבעקבותיו העירייה הפסיקה את הקבורה מערבה והחלה למלא את השבילים בקברים בתוך בית הקברות. פעילות זו  יצרה מצב בלתי סביר - אי נגישות לקברים ולהלוויות.

אדם טבע ודין והעמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה, מצביעות על החשש כי כעת, לאחר שהתמלאו כל המעברים, ועדיין לא הוקם בית קברות חדש, ולאור העובדה כי לא הוקצה כל שטח אחר לקבורה, תחזור עיריית נהריה לקבור באופן בלתי חוקי על שפת הים.

עידכון כתבה:

ב-7.11.07 פרסם בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה פסק דין בעתירה שהוגשה על ידי עמותת "אדם טבע ודין" ו"העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה" נגד עיריית נהריה והמשרד להגנת הסביבה. בית המשפט קיבל את העתירה וקבע שאסור לחפור ולו קבר אחד נוסף החורג משטח בית העלמין.

כזכור, העתירה הוגשה בשל העובדה שמצוקת מקומות הקבורה בעיר נהריה הגיעה למצב כה קיצוני, עד כדי כך שלא נותרו חלקות קבר פנויות בכל העיר, ובצר לה, המועצה הדתית החלה קוברת את נפטרי העיר מחוץ לגבול המערבי של בית העלמין - על חוף ימה של העיר.

למרות פניות חוזרות ונשנות והפעלת לחצים לשם קידום פתרונות חלופיים, הקבורה על חוף הים המשיכה וכיום ניצבות על החוף שלוש שורות של קברים אשר גוזלות את משאב טבע יקר וציבורי זה, תוך זלזול בכבוד המתים ובבני משפחותיהם.

בזכות העתירה, חלה התקדמות משמעותית ביצירת פתרון ארוך טווח לקבורת נפטרי נהריה – תוך כחצי שנה אמורה להתחיל העבודה להכשרת בית העלמין החדש בסמוך לצומת כברי, דבר שהיה תקוע במשך שבע השנים האחרונות. בנוסף, השופט ביקר את עיריית נהריה ותיאר באריכות עד כמה ההתנהלות הכושלת שלהם זועקת לשמיים.

עדיין לא ברור מה יהיה הפתרון של עיריית נהריה לקבורה בחודשים הקרובים בהם בית העלמין החדש עוד לא יהיה מוכן לשימוש, כיוון שכבר נגמרו כמעט כל הפתרונות היצירתיים של שימוש בבית העלמין הקיים, לרבות קבורה בשבילים, הריסת הברזייה בכניסה לבית העלמין לטובת שימוש בשטח שלה לקבורה וכד'. אבל לפחות לכולם ברור שאסור להמשיך לפעול כפי שפעלו עד עכשיו – חריגה מערבה משטח בית העלמין, תוך השתלטות על חוף הים וגזילתו מהציבור.

עבור לתוכן העמוד