youtube
twitter
facebook

אדם טבע ודין הקימה מטה חירום בעקבות האסון האקולוגי בערבה

17/12/2014
אדם טבע ודין הקימה מטה חירום בעקבות האסון האקולוגי בערבה (הגדל)

לפני כשבועיים התעוררנו כולנו לבוקרו של האסון האקולוגי הגדול ביותר שחוותה ישראל ב66 שנות קיומה. 5 מליון ליטר שדלפו מצינור הנפט שקלון אילת בשמורת עברונה, שבאחריות חברת קצא"א, זיהמו כ1000 דונם של אדמה, הרגו את החי והצומח המצוי בשמורה, פגעו בכ250 צבאיים מוגנים והבריחו אותם מהאזור, פגעו בתושבי האזור הנושמים עד היום גזים רעילים ומסרטנים והיוו סכנה אמיתית לזיהום מפרץ אילת על אלמוגיו ואוצרות הטבע הנדירים שבו. 

כאשר אסון כה קשה פוקד את הציבור הישראלי ואת הסביבה בישראל, ארגון כמו אדם טבע ודין אינו יכול להשתהות לנוכח ההלם הגדול. בתוך זמן קצר יצאתי עם צוות מקצועי של אדם טבע ודין לשטח האסון, נפגשתי עם סגן השר להגנת הסביבה אקוניס והורתי על הקמת מטה חירום בארגון, שמטרתו לגייס את מיטב המשפטנים והמדענים שלנו לשם מתן מענה לאסון עברונה.

 
במקביל ליציאתי לשטח האסון פניתי בדחיפות לכבוד נשיא המדינה ראובן ריבלין וקראתי לו לקרוא למקבלי ההחלטות בישראל לפעול בדחיפות לשם תיקון נזקי האסון והפקת הלקחים לעתיד. בתוך מספר שעות מרגע שליחת מכתבי לנשיא, התקשר אלי הנשיא ריבלין, הודה לי על המאמצים הרבים שאנו עושים בכדי לוודא שכל לקחי האסון יופקו ואף הציע את עזרתו.


חברים וחברות , חברת קצא"א היא חברה הפועלת במחשכים, בסודיות גמורה ובחוסר שקיפות. החברה אשר הצליחה לקבור את דוחות מבקר המדינה שביקרו את פעולותיה הרשלניות במספר אירועי דליפה חמורים שארעו בשנים האחרונות, אינה כפופה לחקיקה הסביבתית, אינה מחויבת לפיקוח ולאישור פעולותיה על ידי המשרד להגנת הסביבה ועושה כבשלה בנכסי ומשאבי הטבע השייכים בראש ובראשונה לכולנו. כך נראית חברה הפועלת באופן בלתי דמוקרטי, במדינה דמוקרטית.
בימים אלו אנו פונים לבית המשפט העליון בכדי לבקש את הסרת החסינות שיש לחברה מפני מתן דין וחשבון לציבור הרחב ולגופי הסביבה והביקורת בישראל. אנו בוחנים גם נקיטת הליכים פליליים כנגד החברה וראשיה ופועלים באופן נמרץ לכך שהחברה המזהמת תשלם על מלוא רשלנותה והנזקים שגרמה - תשלם לסביבה ותשלם לציבור כולו.


אך בכך אין די – האסון האקולוגי הגדול בעברונה עלול להתרחש חלילה גם מחר ברמת הגולן ובכנרת, שם הצלחנו בשלב זה לעצור פרויקט לקידוחי נפט אשר לא בחן את מלוא ההיבטים הסביבתיים העלולים להוביל לאסון אקולוגי נוסף. ומחרתיים, עלול האסון להתרחש חלילה גם בים התיכון, מכיוון שהחברות המפיקות את הגז והנפט המצוי בו אינן חייבות לתת דין וחשבון סביבתי אמיתי.


בימים אלו, יותר מתמיד, אנו זקוקים לתמיכתכם. אני קורא לכל אחד ואחת מכם לסייע ולתרום לארגון אשר רותם את מיטב אנשי המקצוע שלו, מדי יום וללא חת, לטובת פעילות משפטית ומדעית. ארגון אשר פועל לקידום מדיניות סביבתית ראויה ומהווה את כלב השמירה של הסביבה בישראל.
תרומתכם תאפשר לנו להמשיך ולהאבק בכדי שלא יתחוללו שוב אסונות כמו אסון עברונה, בכדי שנתנהל כמו המדינות המתקדמות בעולם ובכדי שנדאג לכך שעברייני סביבה ישלמו על הנזק הסביבתי והבריאותי שהם גורמים.
אנו באדם טבע ודין קוראים לכם/ן להצטרף לברית שכרתנו עם הדור הנוכחי ועם הדורות הבאים, לשם חיים במדינה מתוקנת ובריאה יותר.


עכשיו יותר מתמיד – אני קורא לכם לתרום לאדם טבע ודין

שלכם,

עמית ברכה, עו"ד

מנכ"ל 'אדם טבע ודין'

  

  דוח הערכת הנזק הכלכלי של אסון עברונה

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il