שמים סוף לתשלום בחוף
youtube
twitter
facebook

חשפנו: חומרים רעילים בשכונת מגורים ברמת השרון

על פי נתונים שהשיגה "אדם טבע ודין" גזי קרקע רעילים נמצאו בשכונת מגורים הסמוכה למתחם תע"ש השרון

 

במשך שנים "אדם טבע ודין" נאבקת כדי לחייב את רשויות המדינה לטהר את הקרקעות המזוהמות בתע"ש השרון. אולם למרות ניצחון בבית משפט מחוזי, פרסום דוחות נוקבים של מבקר המדינה ודאגתם של אלפי תושבים בערים הסמוכות למתחם, המדינה המשיכה בהתנהלותה הרשלנית וסירבה לנקות את הקרקע. כאילו אין בכך די, המדינה מתכננת להקים מאות אלפי יחידות דיור בשטח – זאת בלי שטרחה לבדוק קודם היכן מוקדי הזיהום.

 

הבוקר חשפנו כי ההתנהלות המחפירה כבר גורמת נזק לעשרות תושבי רמת השרון המתגוררים סמוך למתחם תע"ש. דוח שהשגנו באמצעות בקשה על פי חוק חופש המידע מגלה כי הזיהום רב-השנים במתחם התפשט וכי גזי קרקע רעילים מסכנים את התושבים בשכונה.

חומרים מסרטנים באזור אולם הספורט


הדוח שהשגנו לאחר צעדים משפטיים כולל תוצאות מסִקרי קרקע שנערכו בשכונות הסמוכות למתחם תע"ש השרון. אחד הסקרים (מצורף בתחתית העמוד) נערך בשטח תוכנית רש/900/א ברמת השרון, הנמצא ממערב ומדרום למתחם תע"ש השרון.

על פי הממצאים המדאיגים חומרים רבים ומסוכנים נמצאים בריכוז החורג מערכי הסינון של גזי קרקע. כך למשל באזור אולם הספורט אורנים, מדרום למתחם תע"ש, נמצא ריכוז גבוה מאוד – החורג בשני סדרי גודל – של החומר טריכלורואתילן. חומר זה מסווג כמסרטן ודאי בבני אדם. חריגה בריכוז טריכלורואתילן נמצאה גם בצומת הרחובות יבנה והנצח, ממערב למתחם תע"ש.

חומר נוסף המסווג כמסרטן בבני אדם ונמצא בשכונה הוא בנזן. ריכוז של החומר החורג מערכי הסינון של גזי קרקע נרשם באזור רחוב הפרדס.

עוד על פי סקרי הקרקע, בשכונה נמצאו גם חריגות בחומרים המסווגים כחשודים כמסרטנים בבני אדם, כגון טטראכלורואתילן, פחמן טטראכלורי ונפתלין.

 

תוצאות הסקר ומסקנותיו מטרידות עוד יותר בשל אופי השטח הנסקר: רובו אזור מאוכלס המתאפיין במבנים צמודי קרקע שנבנו ללא כל מיגון מפני חדירת גזי קרקע.

 

לפיכך קיים חשש ממשי כי האוכלוסייה במקום חשופה לחומרים מסרטנים בריכוזים מסוכנים ולאורך זמן – ככל הנראה ללא ידיעתה.

"אדם טבע ודין" ביקשה ממבקר המדינה לפתוח בחקירה והציבה שורת דרישות לפני משרד הביטחון, ובהן אלה:

1. לטפל באופן מיידי בזיהום בקרקע ובמי התהום באזור תע"ש השרון. זאת כדי להסיר את המפגעים המאיימים על בריאותם של התושבים בשכונות המושפעות.


2. לבצע סקר קרקע ומים במתחם תע"ש וסביבתו. זאת כדי לגלות את מיקומם של מוקדי הזיהום ואת היקפו. סקר זה אינו יכול להמתין עד שיקודמו תוכניות בנייה עתידיות באזור, כיוון שכפי שמראות תוצאות הסקר בסימוכין הזיהום מסכן באופן ממשי את בריאותם של התושבים הנוכחיים.


3. לטפל בדחיפות בזיהום במי התהום, שהתפתח לאחר שהזיהום במתחם תע"ש התרחב. הזיהום במי התהום הוביל לסגירתם של למעלה מעשר בארות מי שתייה, ומאיים כיום על סגירתם של בארות רבות. יש לציין כי הזיהום שמקורו בתע"ש השרון כבר פגע בכמיליארד מ"ק מי תהום – פגיעה קשה במשק המים הלאומי.

עוד הדגישה "אדם טבע ודין" לפני משרד הביטחון כי לא יעלה על הדעת שהמזהם ורשויות המדינה לא יפעלו בזמן שנשקפת סכנה אמיתית לחיי התושבים באזור!

  פנינו למבקר המדינה
  הדוח המלא

כתבות נוספות

כולנו חברים- להצטרפות
svivatinew
דפי מידע (גוונים תכלת וכתום)
עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il