youtube
twitter
facebook

הופכים כעסים למעשים.

15/11/2016
הופכים כעסים למעשים.

אנחנו במלחמה. כל שנה, כל השנה, אנו נמצאים תחת מתקפה מתמדת. פגיעה בסביבה. הרס הטבע. זלזול בבריאותינו. החזיתות רבות ולא חסרות סיבות להתעצבן. אבל לנו, באדם טבע ודין, אין זמן להתעצבן. אנחנו לא מתבכיינים, אנחנו עושים. כאן תוכלו ללמוד על ההישגים שלנו מהשנה החולפת ועל האתגרים העומדים בפנינו בשנה הבאה. כל אלו ועוד, לא היו יכולים להתבצע ללא התמיכה הציבורית והכלכלית האדירה אותה אנו מקבלים מקהל התומכים שלנו. אותה תמיכה מאפשרת לנו פעילות בלתי תלויה שמחויבת אך ורק לעשייה למען הסביבה ולמען הציבור. הצטרפו לקהל תומכינו עכשיו ועזרו לנו לשמור על מדינת ישראל יפה יותר, בריאה יותר והוגנת יותר.

 

כאן למטה תוכלו לקרוא על ההישגים שלנו מהשנה החולפת ועל האתגרים העומדים בפנינו בשנה הבאה:

 

 

2016 // הישגים

 

הצלת החופים

מתקפת הענק על החופים השנה הייתה חסרת תקדים בחוצפתה ובעוצמתה. בין חוק מחריב לוין (חוק המלונאות) לתמ"א 1, היינו כפסע מגזילת החופים של כולנו לטובת מגדלי ענק ומלונות. בזכות מאבק משפטי וציבורי נחוש ועוצמתי, הצלחנו לעצור את חלק הארי של המתקפה וממש לנסח את החקיקה המגנה על החופים מבניית מגורים. יחד, שמרנו על החופים שלנו, שלנו.

 

 "השקפת" קצא"א

בעקבות האסון האקולוגי הגדול ביותר מאז קום המדינה עתרנו לביטול החיסיון על קצא"א. בזכות העתירה הצלחנו להביא לכך שהצו החדש לא יחול על נושאים סביבתיים, תכנון ובנייה ורישוי עסקים. זהו צעד חשוב גם לשמורות טבע וגם לדמוקרטיה. "מה שלא היה שקוף צריך להיות שקוף", כדברי שופט ביהמ"ש העליון אליקים רובינשטיין.

 

ניקוי אורוות מנהל התכנון

ראש מנהל התכנון הינו מהתפקידים הרגישים במדינה והעומד בראשו נושא באחריות לאיכות החיים של תושבי ישראל. בינת שוורץ נשאה בתפקיד תוך ניגוד עניינים מובהק. במהלך כהונתה אושרו תוכניות בנייה על החופים ועל קרקעות מזוהמות, נבנו שכונות ענק ללא תשתיות בסיסיות למחיה ונגרם נזק אדיר למרחב הפיזי של ישראל. בעקבות העתירה שלנו לבג"ץ בינת פרשה לבסוף מתפקידה ונמנע נזק נוסף.

 

בג"צ מתווה הגז

בג"צ מקבל את העתירה המשותפת שלנו עם התנועה לאיכות השלטון, ח"כים וארגונים נוספים ופוסל את מתווה הגז הראשוני. בפס"ד זה הבטיח בג"צ את בעלותו של הציבור על משאב הגז והגן על הזכות של אזרחי ישראל לאספקת אנרגיה נקייה, מבלי שיהיו כבולים להסדרים דרקוניים שימנעו הגנה על הים התיכון.

 

חיסול גביית התשלומים בחופים

לאחר 15 שנות מאבק עיקש של 'אדם טבע ודין', יושמה לראשונה החלטת בג"צ בעתירת 'אדם טבע ודין' מ-2005 לפיה המשמעות הישירה של גביית תשלום בכניסה לחופים הינה הגבלת חופש התנועה והגישה החופשית של הציבור אל הסביבה החופית, השייכים בראש ובראשונה לציבור.

 

 

2017 // אתגרים

 

גאולת עמק ססגון

בפארק תמנע מתוכנן לקום מתחם מלונות ענק בניגוד לכל הגיון סביבתי או כלכלי. אנו נמצאים במאבק הזה כבר קרוב לעשור. אחד מרגעי השיא שלו היה כאשר ב-2013 המדינה דרשה שאנו, אדם טבע ודין, נפצה את היזם ב-15 מליון ש"ח (?!). לא הרמנו ידיים אז ולא נוותר גם היום. נגן על העמק הנדיר הזה בכל כוחנו.

 

ריסון הרס ים המלח

מפעלי ים המלח אחראים לבין שליש לרבע מאיבוד המים בים המלח. נכון להיום המפעלים יכולים לאדות או לשאוב מהים פחות או יותר ללא הגבלה. אנחנו עובדים על לשים סוף לסיפור העגום הזה על ידי הגבלת השאיבה וחיוב כי"ל עבור המים אותם הם שואבים. התהליך הוא ארוך ומורכב משום שאנו נלחמים בכוחות עצומים, אבל אנחנו חזקים לא פחות. הצדק נמצא איתנו.

 

עצירת הרחבת בז"ן

המועצה הארצית אימצה את עמדת 'אדם טבע ודין' שיש צורך לבחון את התוכניות של הרחבת בז"ן ושל קרקעות הצפון בראייה כוללת בשל ההשלכות מרחיקות הלכת על תושבי האזור. לכן הוחלט להביא את ההחלטה על הרחבת בז"ן לדיון חוזר. עד אז לא ניתן להוציא היתרי בנייה להרחבת בז"ן, אחד המפעלים המזהמים ביותר בישראל. ההכרעה מתקרבת ואנו עומדים על המשמר.

 

מלחמה על הגינה

מדרכות ותעלות. אלו השטחים הציבוריים הפתוחים החדשים אותם מקדמת עבורכם ממשלת ישראל. אנו נלחמים חזק באבסורד זה ומקדמים חקיקה שתחייב את מוסדות התכנון להקצות שטח ציבורי פתוח לכל אדם במרחק סביר מביתו.

 

מגע מסוכן

כלי אוכל, צעצועים, מזרנים, מוצרים אלו ואחרים באים במגע עם ילדים על בסיס יום יומי. כיום, לא קיימת הסדרה מספקת ואחידה בחוק לגבי התקניות של מוצרים אלו. אנו עמלים על שינוי המצב על מנת לדאוג לבריאות טובה יותר לכל ילדי ישראל.

 

 

לכתבות נוספות

אנו 'באדם טבע ודין' מתחייבים לקדם את הנושאים הבאים:

 

זכותו של כל אדם ואדם לחיים בסביבה בריאה וראויה


• הגנה על משאבי הטבע ועל לגישה חופשית למרחב הציבורי

 

• חיזוק הקשר בין הגנה על הסביבה לבריאות הציבור.

• הגברת השקיפות במידע הסביבתי ושיתוף הציבור בתהליכי קבלת החלטות המשפיעות על חייו


• צדק סביבתי כחלק מצדק חברתי בקרב קבוצות מוחלשות, למען צמצום פערים בחברה הישראלית

 

כולנו חברים- להצטרפות
svivatinew
דפי מידע (גוונים תכלת וכתום)
עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il