youtube
twitter
facebook

מתחם הגנים המזוהם ברחובות מתרוקן!

19/11/2009
הגדל

בעקבות עתירה מנהלית ובקשה לצו מניעה זמני שהגישה אדם טבע ודין יחד עם נציגי ההורים של ילדי מתחם הגנים הצמוד לאתר בניה בשכונות אחוזות הנשיא ברחובות, להפסקת העבודות באתר עד להעתקת הגנים שני הגנים הפרטיים במתחם הועברו למתחם אחר, מרוחק מהמפגעים. כעת נותרו במקום שלושת הגנים העירוניים.

בדיון שנערך בתיק, לאחר שהועתקו מהמתחם הגנים הפרטיים שהיו הקרובים ביותר לאתר הבניה, בית המשפט מחק את העתירה כיוון שסבר שעתירה מנהלית איננה המסגרת המתאימה לדיון בסוגיות שהועלו בה.

מאז נמשכים המגעים בין נציגי ההורים לבין עיריית רחובות ומשרדי הממשלה הרלוונטיים, בליווי צמוד של אדם טבע ודין. בעקבות הלחצים והמגעים הממושכים, במהלך הקיץ, הוחלט כי גם הקייטנות שהיו מתוכננות להתקיים במתחם, לא ייערכו בו אלא במתחם אחר.

לאחר שהתגלה כי צפויה בקרוב בנייה חדשה בצידו השני של מתחם הגנים בקרבה רבה לגנים העירוניים שנותרו במתחם, הופעלו לחצים נוספים אשר בעקבותיהם הושג הישג משמעותי ביותר - הוקפאה הבנייה החדשה שתוכננה להתקיים לצד הגנים. כל עוד גנים אלו פעילים במתחם לא יחודשו העבודות, עד אשר יימצאו להם מבנים חלופיים המרוחקים מאתר הבנייה. בימים אלה ממשיכים המגעים למציאת מקום חלופי, ואנו ממשיכים ללוות את הורי הילדים עד אשר הגנים האחרונים יועברו למקום בטוח המרוחק מאתר הבנייה.


מחדל של העירייה


מזה כחצי שנה פועל אתר בניה בצמוד למתחם גני ילדים בשכונת אחוזות הנשיא ברחובות. מדובר בשכונה חדשה אשר ממשיכה להתפתח, ובמשך השנים הקרובות עומדים להיבנות במתחם מספר מגדלי מגורים. העבודה באתר הבניה יוצרת אבק רב, רעש מחריש אוזניים, זיהום אוויר ואף ריח חריף כאשר מתבצעת שריפת זפת במקום. בנוסף למפגעים הסביבתיים, העבודות יוצרות גם סכנות בטיחותיות ממשיות, אשר הומחשו ביתר שאת כאשר קרס מנוף באתר הבניה והתמוטט בצמוד לגדר מתחם הגנים בעת שילדים שהו בחצר. כל אלה הופכים את השהייה של הילדים בגנים לבלתי נסבלת ולמסוכנת.


נקיטה בהליכים משפטיים

 

לאחר שכל הניסיונות לפתור את הבעיה מול עיריית רחובות, יזם פרויקט הבניה (חברת קרדן בע"מ) ויתר הגורמים הנוגעים בדבר, עלו בתוהו, הגישה אדם טבע ודין יחד עם נציגי ההורים של ילדי מתחם הגנים עתירה מנהלית ובקשה לצו מניעה זמני בבית המשפט לעניינים מינהליים בתל-אביב. ההליכים המשפטיים הוגשו כנגד עיריית רחובות והעומד בראשה במטרה להביא לפתרון הראוי היחיד הקיים למצב העגום שנוצר – העתקת מתחם הגנים והפסקת עבודות הבניה עד להעתקתו.
 
עו"ד עמית ברכה, סמנכ"ל אדם טבע ודין, אומר כי במתחם הגנים נמצאים כ-150 ילדים בגילאים 1-5 השוהים במקום כשמונה שעות ביום, וכך נאלצים להיחשף מדי יום למפגעים סביבתיים קשים וכן למפגע בטיחותי ממדרגה ראשונה. "מצב זה מהווה הפרה חמורה של החובות המוטלות בראש ובראשונה על העירייה האחראית על רווחתם ושלומם של תושביה. פניות חוזרות ונשנות של אדם טבע ודין בשיתוף עם הורי ילדי הגן לעיריית רחובות ולמשרד להגנת הסביבה לא הועילו, וכך נמשכות במקום עבודות ההופכת את הפעילות במתחם הגנים לבלתי אפשרית ולמסוכנת."
 
לעתירה צורפה חוות דעתו של ד"ר אריה ונגר, מומחה לכימיה אטמוספרית מאדם טבע ודין, הקובע בין היתר את הדברים הבאים: "אתר בניה, ובעיקר אתר בניה גדול, הינו מקור פוטנציאלי של זיהום אוויר הכולל חלקיקי אבק, חלקיקי עשן שחור ומזהמים נוספים כגון תחמוצות חנקן, פחמימנים ופחמן חד חמצני. מזהמים אלה גורמים נזק לכלל האוכלוסייה ובעיקר לילדים המהווים אוכלוסיה פגיעה ורגישה במיוחד. די במדידות שבוצעו באתר כדי לאשש את ההיגיון המקצועי והאנושי הפשוט שאינו מאפשר קיום של גני ילדים בצמידות לאתר בניה גדול".

עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il