youtube
twitter
facebook

פסולת ומיחזור

 

 

האם מחזור הוא הפתרון הנכון לייצור פסולת?

ראשית, יש להקפיד על "הפחתה במקור"- לצרוך ולייצר פחות פסולת מלכתחילה! המחזור מצריך שימוש במקורות אנרגיה ולכן גם הוא פוגע בסביבה. כמו כן, לא כל החומרים ניתנים למחזור ולניצול מחודש בצורה מלאה, ולכן עדיף להמעיט בצריכתם. כדי להפחית במקור, צריך לרכוש מלכתחילה מוצרים עמידים שישמשו אותנו לשנים רבות; לרכוש מוצרים הארוזים בצורה חסכונית; ולעשות שימוש חוזר במוצרים. רק אם מוצו שלושת האמצעים שפורטו לעיל, מומלץ לשלוח את הפסולת למחזור.

 

כיצד ממחזרים פסולת אורגנית?


פסולת אורגנית, הכוללת פסולת גינה ושאריות מזון, מהווה כ-40% ממשקל הפסולת המושלכת בישראל
. כיום, לא קיימת בארץ תשתית כוללת למחזור פסולת אורגנית. עם זאת, תוכלו למחזר פסולת אורגנית בקלות יחסית בחצר שלכם, וכך להפחית את כמות הפסולת שאתם מייצרים וגם להרוויח חומרי דישון. מחזור ביתי של פסולת אורגנית יכול לחסוך כ-1 טון פסולת למשפחה לשנה! איך עושים זאת? על כך תוכלו לקרוא בערכת ההסברה המצויה באתר האינטרנט של המשרד להגנת הסביבה.

 

כיצד ממחזרים בקבוקים בגודל ליטר וחצי ומעלה ומיכלי פלסטיק שונים?


ניתן להביאם לכלובי המחזור שמוצבים ברחבי הארץ
. אל כלובי המחזור ניתן להכניס גם את כל בקבוקי הפלסטיק הגדולים שיש להם פקק ושנפחם לא עולה על 4 ליטרים. על מנת לגלות היכן נמצא מיכל מחזור הבקבוקים הקרוב לביתכם או על מנת לבקש שיציבו מיכלי מחזור נוספים באזור מגוריכם, מומלץ לפנות לרשות המקומית.


כיצד ממחזרים פחיות ובקבוקים בנפח קטן מ- 1.5 ליטר?


ישנן שלוש אפשרויות:

1. להחזיר את הבקבוקים למכולת או לסופרמרקט ולקבל את דמי הפיקדון. חוק הפיקדון על מיכלי משקה קובע כי בקניית כל מיכל משקה הקטן מ-1.5 ליטר, הלקוח ישלם פיקדון (כחלק ממחיר המשקה) אשר יוחזר לו עם החזרת המיכל. ניתן להביא את המיכלים הללו לכל בית עסק ששטח רצפתו עולה על 28 מ"ר ומוכר מיכלי שתייה המיוצרים או מיובאים על-ידי אותו יצרן או יבואן המספק את המיכלים אותם אתם מבקשים להחזיר, ולקבל תמורתם את סכום הפיקדון ששולם עם הקנייה. בתי עסק אלו מחויבים לקבל עד 50 מיכלי שתייה קטנים ביום מאותו צרכן. לתשומת ליבכם, על פי החוק בית העסק אינו רשאי להציע לכם זיכוי כספי במקום כספי הפיקדון במזומן.

אם בית העסק מסרב להחזיר את דמי הפיקדון יש לדווח על כך למחלקת פניות הציבור של המשרד להגנת הסביבה, בטל' 02-6495802, או בדוא"ל:  pniot@sviva.gov.il. ניתן גם להגיש תביעה אזרחית בבית משפט לתביעות קטנות כנגד העסק, על פי הוראות חוק הפיקדון. בית המשפט רשאי לפסוק פיצוי של עד 1,800₪  לצרכן אשר נתקל בסירוב מצד בית עסק להשיב לו דמי פיקדון.

2. ניתן להחזיר מיכלי משקה לאחת ממכונות האיסוף האוטומטיות של תאגיד המחזור אל"ה ולקבל תמורתם שובר זיכוי לקנייה בבית העסק בו מוצבת המכונה. לעיון ברשימת מכונות האיסוף, כנסו לאתר אל"ה. 

3. תאגיד המחזור אל"ה מפעיל 20 מרכזים עירוניים בערים שונות בארץ, אליהם ניתן להביא עד 2,000 מיכלי משקה החייבים בפיקדון על פי חוק, ולקבל תמורתם את כספי הפיקדון. לעיון ברשימת מוקדי האיסוף, כנסו לאתר אל"ה.

 

האם צריך למחזר סוללות משומשות והיכן ניתן לעשות זאת?

 

חומציות האשפה מובילה לפעילות כימית של פירוק מעטפת הסוללה, אשר גורמת לשחרור חומרים רעילים ומתכות כבדות מתוך הסוללה. חומרים אלה נשטפים עם הגשמים אל האדמה ועלולים לחלחל אל מי התהום ולגרום לזיהומם. לכן, מומלץ להשתמש בסוללות נטענות וכך להפחית את הסיכון לסביבה. אם בכל זאת עלינו להיפטר מסוללות משומשות, יש להניחן במכלים מיוחדים המיועדים לכך. אם ברצונכם לקבל מיכל מחזור סוללות לבית עסק, משרד או לכל מוסד אחר, תוכלו לפנות ליחידה הסביבתית של הרשות המקומית, אשר תדאג גם לאיסוף הסוללות.

 

האם ניתן למחזר פסולת אלקטרונית?

 

אם לא ניתן לתקן את המוצר ולהמשיך להשתמש בו, יש למסור את הפסולת לאחד ממוקדי המחזור ברחבי הארץ. בחלק מהרשויות המקומיות קיימים מוקדים לאיסוף פסולת אלקטרונית. אם לא מצאתם נקודת איסוף קרובה לביתכם ברשימה, מומלץ לפנות לרשות המקומית או ליחידה הסביבתית. יצוין כי לאחרונה אושר בכנסת חוק למחזור פסולת אלקטרונית, אותו קידמה אדם טבע ודין. מטרת החוק היא להסדיר את הטיפול בפסולת שמקורה במוצרים אלקטרוניים, על ידי הטלת אחריות על היצרנים, היבואנים והרשויות המקומיות לאסוף ולמחזר כמות מסוימת של פסולת, לפי יעדים שנתיים.


מהו חוק האריזות וכיצד הוא משמש אותי כצרכן שמעוניין למחזר?

 

חוק האריזות קודם על ידי "אדם טבע ודין" ונכנס לתוקף בחודש יולי 2011. חוק האריזות מטיל חובה על יצרנים ויבואנים של מוצרים ארוזים למחזר 60% מכלל האריזות המשווקות בשנה נתונה. איסוף האריזות מהצרכנים יבוצע על ידי הרשויות המקומיות במימון היצרנים והיבואנים. באופן זה, החוק מתמרץ להפחית את כמות האריזות ולייצר אריזות נוחות יותר למחזור. לקריאה נוספת בעניין חוק האריזות כנסו לאתר "אדם טבע ודין".

 

כיצד ממחזרים טונרים ומחסניות דיו?


השימוש הנרחב שנעשה במכונות צילום ובמדפסות מייצר כמות נכבדת של מחסניות דיו ריקות - מוצר יקר, מזהם וניתן למחזור בקלות. ישנן מספר חברות האוספות מחסניות ריקות של דיו וטונר למילוי מחדש, ואף משלמות עבורן, או מאפשרות רכישת מחסניות מלאות בהנחה משמעותית תמורת העברת המחסנית הריקה.

להלן רשימה של מספר חברות העוסקות במחזור מחסניות דיו:

שם המפעל

כתובת

טלפון

ספ-סמרט פרינט בע"מ

המרכבה 20, חולון 58854

03-5505450

אם אף סי

המייסדים 36/13, ת"ד 1100, כפר סבא 44110

09-7661495

אפיק

קיבוץ אפיק, ד.נ. רמת הגולן 12938

04-6761216

טופ לייזר

ת"ד 45, בנימינה 30550

04-6288645

לייזר פרינט

המלאכה 8, א"ת חדש ראש העין 48091

03-9039292

 

כיצד ממחזרים נייר ומוצרי נייר?


פסולת הנייר מהווה כ-15% מנפח הפסולת המיוצרת בישראל. לאחר שמשתמשים בשני צידי הדף, משליכים את הנייר לפחי המחזור המוצבים בבניינים וברחובות הערים ואשר ערוכים לקלוט נייר משרדי, מעטפות, דברי דואר, עיתונים וקרטון דק. על מנת לברר לגבי מיקום הפחים הקרובים למקום מגוריכם, או אם אין פח למחזור נייר בקרבת ביתכם – מומלץ לפנות לרשות המקומית אשר אמונה על הצבת הפחים. אם יש ברשותכם קרטונים עבים יותר (כגון אריזות קרטון של פירות וירקות, מוצרי חשמל, ריהוט ועוד), תוכלו להשליכם למתקנים הייעודיים.

 

כיצד ממחזרים פסולת נייר משרדית?


נייר מהווה 80-90% מהפסולת במשרדים, ועל כן להפרדת הנייר ומחזורו משמעות רבה מבחינה כלכלית וסביבתית. במשרד יש להקפיד במיוחד על שימוש בנייר משני צידיו, שימוש מוגבר ברשת הדואר האלקטרוני לתכתובות, וכן הדפסת מסמכים רק כאשר הדבר הכרחי. את איסוף הנייר מהמשרד תוכלו לעשות באמצעות אחת החברות העוסקות באיסוף ומחזור נייר משרדי.


כיצד ממחזרים שקיות?


מדי שנה מחולקות במרכולים, במכולות ובשווקים כחמישה מיליארד שקיות פלסטיק. משקלן הכולל של השקיות המשווקות הוא כמה עשרות אלפי טונות מדי שנה, כאשר רובן אינן נאספות למחזור, השימוש בהן מסתיים במהרה והן מצטרפות לפסולת הביתית ומוטמנות באתרי ההטמנה או מזהמות את השטחים הפתוחים. השקיות הן בחזקת "פסולת מיותרת" שניתן למנוע את היווצרותה מלכתחילה, ולקיים את המצווה הראשונה בטיפול בפסולת: להפחית את השימוש במקור. מכיוון שאין תשתית למחזור שקיות חד-פעמיות, מומלץ לעבור לשימוש בשקיות ובקופסאות פלסטיק רב פעמיות. בשקיות שכבר נמצאות בביתכם תוכלו לעשות שימוש חוזר בפעם הבאה שאתם הולכים לקניות. יצוין כי לאחרונה הוצבו נקודות איסוף שקיות למחזור בכמה ערים, כגון
ירושלים. עם זאת, אין מדובר עדיין בפתרון מקיף ומספק.


אמרו לי שיש דבר כזה שקיות פלסטיק מתכלות, האמנם?


חשוב לדעת!
כשמשתמשים במונח "שקיות מתכלות", הכוונה היא לשקיות המתפרקות בתהליך קומפוסטציה, כלומר בתהליך טיפול ראוי  בפסולת אורגנית. בנוסף, על מנת שיהיה ל"שקיות המתכלות" יתרון סביבתי על פני האחרות, יש לוודא את עמידתן בתקנים האירופאים באמצעות בחינת הכתוב על אריזותיהן.

איך ממחזרים זכוכית?


אין כיום מערך מסודר למחזור מיכלי זכוכית בארץ ולכן חשוב לעשות שימוש חוזר במיכלי זכוכית ו/או להימנע מרכישה של מיכלים אלו מלכתחילה
. ישנו מוקד למחזור מיכלי זכוכית במרכז האיסוף בירושלים. חלק מבקבוקי הזכוכית כלולים בחוק הפיקדון (חפשו את התווית על האריזה) וניתן להביא אותם לחנויות המוכרות את הבקבוקים ולקבל בחזרה את דמי הפיקדון.

 

מה עושים עם חפצים ביתיים שאין בהם שימוש יותר?

 

למה לזרוק אם אפשר לתת? העבירו אותם הלאה! רשימת הארגונים שאוספים תרומות לשימוש חוזר היא אינסופית, הנה רק כמה רעיונות: ארגון "כוח לתת" אוסף מתושבי ישראל ציוד יד שניה שאינו בשימוש באמצעות מוקד טלפוני מכל טלפון *3656. הציוד נאסף מבתי התורמים באמצעות משאית המובילה את הציוד למרכזי "כוח לתת" הפזורים ברחבי הארץ. באתר "אגורה" תוכלו להציע לאחרים ציוד שאתם כבר לא זקוקים לו וגם לקבל ציוד מאנשים אחרים במקום לקנות ציוד חדש.

 

מה עושים עם כלי רכב ישנים שאי אפשר למכור?

גורטים אותם. גריטה היא פירוק תעשייתי של כלי הרכב לחלקיו, לשם הפיכתם לפסולת או לשם מחזורם. התוכנית לגריטת כלי רכב ישנים של המשרד להגנת הסביבה ומשרד התחבורה יצאה לדרך בתחילת שנת 2010 ומטרתה לעודד גריטה מוקדמת של כלי רכב ישנים, הפולטים כמויות גדולות יותר של זיהום אוויר (פי 20 ומעלה) ושבטיחותם נמוכה, על מנת לצמצם את זיהום האוויר, להפחית את תאונות הדרכים, להקטין את מספר גרוטאות הרכב המושלכות ולהביא להגדלת מחזור חומרי הגלם של הרכב.

בכדי להצטרף לתוכנית הגריטה צריכים לעמוד בתנאים הבאים: מדובר ברכב פרטי (סוג הרכב ברישיון M1) משנת ייצור 1990 או ישן יותר, לרכב רישיון (טסט) בתוקף והרכב אינו מעוקל או משועבד. אם רכבך עומד בתנאים אלו והנך הבעלים הרשומים שלו, אתה יכול להגיע לאתר הגריטה המורשה, לאחר שביטלת את רישיון רכבך במשרד הרישוי. באתר זה הרכב יעבור גריטה ובתמורה לכך, תזוכה ב-3,000 ₪.

לרשימת אתרי הגריטה הפעילים ולהסברים נוספים בנושא ניתן לפנות למוקד הטלפוני של המשרד להגנת הסביבה בטלפון 08-9253321 ו/או למוקד הטלפוני של משרד התחבורה בחיוג *5678 (מכל טלפון).

    
נתקלתי בערימות של פסולת בלב שטח פתוח, למי ניתן להתלונן?

בשלב ראשון יש לברר באחריות מי נמצא השטח – האם מדובר בשטח עירוני, שמורת טבע, יער קק"ל, כביש בחסות מע"צ וכו'. בהתאם, יש לפנות אל הגורמים הנ"ל בדרישה לסילוק המפגע. ניתן לפנות אל מחלקות פניות הציבור בגופים לעיל ומומלץ במקביל לכתב את הגורם האחראי על פסולת במחוז הרלוונטי במשרד להגנת הסביבה.

במידה שהמפגע נמצא בשטח שבאחריות רשות מקומית, יש לפנות אל היחידה הסביבתית או איגוד הערים לאיכות הסביבה הסמוך למקום ולדרוש את פינוי המפגע. מומלץ מאד לפנות בכתב ולצרף לפנייתכם צילום של המפגע. 

יש לציין כי גורמים אלו רלוונטיים לכל השלכת פסולת בשטח ציבורי (רשות הרבים) ובכלל זה אשפה, פסולת בניין, גזם, עפר, גרוטאות וכו'.

פחי האשפה בשכונה שלי אינם מפונים כראוי ונותרת בסביבתם פסולת רבה. מה ניתן לעשות?

יש לפנות אל הרשות המקומית ולדרוש כי פינוי הפסולת יעשה באופן יסודי יותר. יש לפנות למחלקת שיפור פני העיר (שפ"ע) או מחלקת תברואה ברשות המקומית, ובמקביל מומלץ לפנות אל היחידה הסביבתית או איגוד ערים לאיכות הסביבה במקום מגוריכם. מומלץ לפנות בכתב ולצרף תמונה של הפחים וסביבתם. כן ניתן לנסות ולתאם סיור עם נציג אגף שפ"ע על מנת שייווכח במפגע בעצמו. בנוסף, במידה שמדובר במטרד שמפריע למספר רב של תושבים, מומלץ לעודד שכנים נוספים לפנות אל הרשות בעניין.

 

 

 

 
עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il