שמים סוף לתשלום בחוף
youtube
twitter
facebook

מירושלים להרצליה: זיהום מקצה לקצה

מירושלים להרצליה: זיהום מקצה לקצה

קרקע מזוהמת בשכונת בית הכרם בירושלים 

עם העברת מפעל "תע"ש נץ" המזהם מאיזור שכונת בית הכרם בירושלים, הוחל בקידום תוכניות לבניית שכונת מגורים במתחם ובמקביל, החלו בעבודות לניקוי הקרקע המזוהמת במקום, במסגרתן פונו למעלה מ-4000 טון קרקע. עם זאת, בבדיקות קרקע במתחם, נמצא זיהום כבד של גזי קרקע שהגיע עד למי התהום באזור וגרם לזיהום קידוחים אשר מספקים מי שתייה.

 

מכל מקום, בשנים האחרונות בוצעו מספר סקרים נוספים לזיהום בקרקע ובגזי הקרקע במתחם תע"ש בית הכרם ובאזור המקיף אותו ותוצאותיהם פורסמו בתחילת 2011. הסקרים הצביעו על כך שנותר זיהום במתכות כבדות בקרקע וזיהום כבד של גזי קרקע במתחם וכי הקמת מבני מגורים על קרקע מזוהמת זו עלולה לחשוף את התושבים לחומרים רעילים ומסרטנים כשהם באים במגע עם הקרקע, או במידה שגזי הקרקע מצליחים לחדור למבנים עצמם.

אנחנו הגשנו את הערותינו לסקרים אלו לוועדה המחוזית לתכנון ובניה ודרשנו השלמות בנוגע למידע החסר אודות היקף ופרישת הזיהום בגזי קרקע וכן בקרקע עצמה, עוד לפני אישור תוכנית לבנייה במקום. בנוסף, דרשנו שכל תכנית למיגון בתים מפני חדירה של גזי קרקע תכלול תכנית ניטור ארוכת טווח, אשר תוודא כי המיגון אפקטיבי.

אנחנו ממשיכים להציג את עמדתנו בועדות התכנון השונות ולקדם את עניין קבלת כל המידע החסר על הטיפול המיועד בקרקע המזוהמת טרם אישור התכנית.

קרקע מזוהמת במתחם תע"ש נוף ים

מתחם תע"ש נוף שגודלו כ-450 דונם, ממוקם על חוף הים, בסמוך לעיר הרצליה ובתוך תחום שיפוטה, ובסמוך לגן הלאומי אפולוניה. במשך עשרות שנים ועד שנת 1997, פעל במתחם, מפעל תע"ש אשר ייצר חומרי נפץ, תחמושת וחומרי הדף, תוך שימוש רב בחומרים רעילים ומסוכנים ביותר כמו: מתכות כבדות, דלקים ועוד.

מפעל תע"ש נוף ים שפונה בעקבות החלטת ממשלה, הותיר אחריו זיהום קרקע, זיהום ים, זיהום אוויר, אסבסט ועוד. הזיהום במתחם מסכן את התושבים המתגוררים בסמוך ומהווה סכנה לזיהום קידוחי מי שתייה, ולזיהום הסביבה והרוחצים בחופי הים הסמוכים.
עלויות הטיפול ושיקום המתחם צפויות להיות גבוהות ביותר בשל היקף החומרים המסוכנים והמסרטנים הקיימים בשטח ובשל היקף הקרקע המזוהמת שנמצאה במקום.

באמצע שנות ה-90', נחתם הסכם בין ממשלת ישראל לתע"ש בו נקבע כי יערך סקר טיהור מפורט, ותע"ש תקבל את המימון הדרוש לצורך פינוי והעברת המפעלים שבבעלותה וכן לצורך טיהור הקרקע עצמה, לרבות בנוף ים. אולם, התחייבויות המדינה לא מולאו והתקציב הנדרש לא הוקצה, בשל סירוב משרד האוצר לתקצב את עבודות הטיפול וטיהור המתחם עד לאישורן של תכניות נדל"ניות במתחם ובסמוך לו.

המחלוקת בין המדינה ותע"ש לא נפתרה והשטח נותר מזוהם ושומם, ולכן עתרנו לבג"צ בשנת 2006 נגד המדינה ותע"ש, בדרישה לביצוע סקר קרקע, טיהור ופינוי האסבסט ושאר החומרים המסוכנים וגידור המתחם כדי למנוע כניסת עוברי אורח וסיכונם.

במהלך הדיון בעתירה, המדינה הסכימה כי יפורסם מכרז לביצוע סקר קרקע ובעקבותיו יבוצע טיהור הקרקע והגענו להסכם עם תע"ש לגידור המתחם. כיום, התיק תלוי ועומד בבית המשפט, והמדינה ממשיכה לעדכן על ההתקדמות בביצוע הסקרים הסביבתיים שלאחריהם תטוהר הקרקע.

  

כתבות נוספות

כולנו חברים- להצטרפות
svivatinew
דפי מידע (גוונים תכלת וכתום)
עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il